پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت عمومی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

96؍1862

شاکی:

انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران با وکالت آقای بهمن کریمی گلنار

موضوع:

عدم صلاحیت

تاریخ رأی:

سه شنبه 3 ارديبهشت 1398

شماره دادنامه:

102

بسم الله الرحمن الرحیم

شماره دادنامه: 102

تاریخ دادنامه: 3؍2؍1398

شماره پرونده: 96؍1862

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شاکی: انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران با وکالت آقای بهمن کریمی گلنار

موضوع شکایت و خواسته: ابطال تصمیم معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس کمیسیـون انجمن هـای علمی گـروه پزشکی کـه طی شماره 206؍503-17؍10؍1396 دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی ابلاغ شده است.

 گردش کار: آقای بهمن کریمی گلنار به وکالت از انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران به موجب دادخواستی ابطال تصمیم معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی که طی نامه شماره 206؍503-17؍10؍1396 دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی ابلاغ شده است را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که:

 " در کمال احترام و نظر به مستندات پیوست و وفق بند الف ماده 1 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به استحضار شریف می رساند که موکل پیرو مصوبه مورخ 1370 شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1382 ضمن رعایت کلیه الزامات قانونی تاکنون به فعالیت پرداخته و مطابق با آیین نامه انتخابات انجمن های علمی گروه پزشکی مصوب آذر ماه 1394 در تاریخ 21؍10؍1396 قصد برگزاری انتخابات و تعیین اعضای هیأت مدیره و بازرسان خویش را دارد، لیکن در تاریخ 17؍10؍1396 به موجب تصمیم شماره 503؍206 صادره از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بلاجهت ممنوع از برگزاری انتخابات در چند روز آتی شده است. حال این تصمیم اتخاذ شده به طور متقن و واضحاً با الف) مفاد ماده 3 آیین نامه نحوه تشکیل و شرح وظایف کمیسیون موضوع ماده 4 مصوبه دویست و شصت و دومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دایر بر شرح وظایف کمیسیون رسیدگی و بررسی صلاحیت هیأت مدیره انجمنها. ب) صراحت بندهای 1، 5، 6 و ماده 5 و ماده 13 آیین نامه انتخابات انجمنهای علمی گروه پزشکی مبنی بر شرایط تشکیل کمیته انتخابات و شرح وظیفه آن. پ) عدم وجود هرگونه اختیار قانونی برای کمیسیون در تعلیق و یا توقف انتخابات پیش از برگزاری آن در مقرره های مذکور. ج) تایید روند انتخابات از سوی نماینده انجمن های علمی گروه پزشکی طی صورتجلسه مورخ 2؍9؍1396. د) مخالف بودن تصمیم معترض عنه با شرایط صدور رأی از سوی کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی به جهت عدم رعایت حد نصاب (دو سوم) مقرر در ماده 4 آیین نامه نحوه تشکیل و شرح وظایف آن در صورتی که تصمیم مذکور از سوی رئیس کمیسیون و صرفاً به جهت اعتراضات واصله بدون مهمل قانونی و بدون تشکیل جلسه با حضور اعضای مجاز. ی)خلاف اصول دادرسی عادلانه و مسلمات حقوق، مغایر و در تضاد است. از این رو با نظر به موارد معنونه و اینکه تاریخ برگزاری انتخابات ماهها پیش اعلام و توسط کاندیداها در سراسر کشور ثبت نام و از اعضا جهت شرکت در روز انتخابات دعوت به عمل آمده و همه این روند با نظارت و تایید کمیسیون مزبور صورت پذیرفته و توقف بلاجهت آن موجب ورود خسارتی غیر قابل جبران می گردد، وفق مواد 34 و 35 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در بدو امر رسیدگی و صدور دستور موقت و متعاقباً حکم بر ابطال تصمیم معترض عنه مورد استدعاست." 

 متن مقرره مورد اعتراض به قرار زیر است:

 " جناب آقای دکتر شهنی زاده

 رئیس محترم انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران

 با سلام

 احتراماً بازگشت به نامه های آن انجمن وزین بر اساس دستور معاون آموزشی وزارت بهداشت و رئیس کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی جلسه ای در تاریخ 17؍10؍1396 تشکیل گردید و مقرر شد انتخابات آن انجمن (در تاریخ 21؍10؍1396) با توجه به اعترضات واصله به تعویق افتد و پس از بررسی شکایات واصله در کمیته تخلفات کمیسیون و اعلام نظر بر آن اساس نسبت به نحوه برگزاری و زمان انتخابات در آینده اقدام گردد.- دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی" 

 در پاسخ به شکایت مذکور، سرپرست دفتر امور حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به موجب لایحه شماره 641؍107-24؍4؍1397 توضیح داده است که:

 " ریاست محترم هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

 با اهدای سلام

 احتراماً در خصوص پرونده شماره بایگانی 97175 موضوع شکایت انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران به خواسته صدور حکم به ابطال تصمیم کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی به شماره 503؍206-17؍10؍1396 مراتب ذیل در رد شکایت مطروحه به استحضار می رسد:

 1- انجمن مذکور طی دادخواست مطروحه مدعی می باشد در تاریخ 21؍10؍1396 قصد برگزاری انتخابات را داشته معهذا کمیسیون انجمن های علمی وزارت بهداشت وفق نامه شماره503؍206 -17؍10؍1396 به انجمن اعلام نموده با توجه به اعتراضات واصله به وزارت بهداشت، انتخابات انجمن به تعویق افتد تا پس از بررسی موضوع در کمیته تخلفات انجمن در خصوص برگزاری انتخابات اعلام نظر گردد. شاکی در حال حاضر به مفاد نامه مذکور معترض بوده و درخواست ابطال آن را دارد.

 2- در ارتباط با شکایت وارده لازم به ذکر است، اولاً: نامه مورد اعتراض صرفاً مکاتبه ای عادی از سوی دبیر کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی وفق ضوابط با رئیس انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران بوده و به هیچ وجه در قالب بخشنامه یا آیین نامه و مقرره صادر نگردیده و لذا قابلیت رسیدگی در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری را ندارد. ثانیاً: پس از صدور نامه مورد اعتراض در تاریخ 17؍10؍1396 از سوی کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی، موضوع در جلسه مورخ 19؍10؍1396 (دو روز بعد از صدور نامه مذکور) کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی با حضور کمیته تخلفات کمیسیون مذکور بررسی و نتیجه طی نامه شماره 209؍503-19؍10؍1396 به انجمن مزبور ابلاغ شده است. بر این اساس حتی در صورت ابطال نامه شماره 503؍206-17؍10؍1396 نیز اثری بر آن مترتب نخواهد بود، زیرا نامه اخیر که نتیجه بررسی کمیته تخلفات می باشد پس از نامه مورد اعتراض صادر گردیده است.

 3- صرف نظر از مراتب مذکور لازم به توضیح است، برابر ماده 1 مصوبه نحوه تشکیل و صدور انجمن های علمی و ادبی و هنری مصوب دویست و شصت و دومین جلسه مورخ 7؍8؍1370 شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأسیس انجمنهای علمی و ادبی و هنری و موافقت نهایی با تشکیل آنها و صدور مجوز تأسیس و تجدید پروانه و نظارت بر حسن انجام کار آنها بر حسب مورد بر عهده وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 4- وفق ماده 3 مصوبه مذکور، اساسنامه این انجمن ها و هرگونه تغییر در مواد آن باید به تصویب وزارت مربوط برسد. مطابق ماده 4 نحوه تشکیل و صدور انجمن های علمی و ادبی و هنری مصوب دویست و شصت و دومین جلسه مورخ 7؍8؍1370 شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیدگی به درخواست تأسیس انجمن های مذکور و بررسی صلاحیت علمی و عمومـی هیأت مـؤسس و هیأت مـدیره و تصویب آنها با کمیسیونی است که تحت نظر وزیر مربوطه تشکیل می گردد.

 5- بر اساس ماده 1 آیین نامه نحوه تشکیل و شرح وظایف کمیسیون موضوع ماده 4 مصوبه مذکور (مجرا در زمان صدور نامه مـورد اعتراض) رسیدگی بـه امـور انجمن های علمی گروه پزشکی با کمیسیون انجمن های علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد.

 6- همچنین برابر ماده 3 آیین نامه مورد اشاره رسیدگی به درخواست تأسیس انجمن صدور مجوز بررسی صلاحیتهای علمی و عمومی اعضای هیأت مؤسس و هیأت مدیره، صدور مجوز تأسیس انجمن، تصویب اساسنامه انجمن و تصویب هرگونه تغییر در اساسنامه، تعیین نماینده برای نظارت بر حسن اجرای انتخابات انجمن ها، نظارت بر حسن انجام کار انجمن ها، تعیین هیأت بررسی تخلفات انجمن ها و تصویب تصمیمات هیأت بررسی تخلفات از جمله وظایف کمیسیون مزبور می باشد. همچنین وفق تبصره 1 ماده 10 آیین نامه نیز رسمیت جلسه مجمع عمومی با رعایت شرایط مندرج در اساسنامه مصوب منوط به حضور نماینده تام الاختیار کمیسیون و طبق تبصره همان ماده رسمیت هیأت مدیره انتخابی منوط به تأیید کمیسیون گردیده است.

 7- برابر مـاده 2 آیین نامه انتخابـات انجمن های علمی گـروه پزشکی، بـا توجه به مدت اعتبار پروانه فعالیت انجمن های علمی گروه پزشکی، هیأت مدیره انجمن باید شش ماه قبل از اتمام مهلت قانونی نسبت به معرفی کمیته انتخابات به دبیرخانه کمیسیون اقدام نماید در صورت عدم برگزاری مجمع عمومی در مهلت قانونی و با دلایل موجه، با درخواست هیأت مدیره وقت و موافقت کمیسیون مدت اعتبار پروانه حداکثر برای یک دوره شش ماهه قابل تمدید است و کمیته انتخابات انجمن باید شش ماه پیش از اتمام پروانه تشکیل شود.

 8- پروانه فعالیت انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران در مهر ماه سال 1395 به پایان رسیده که بنا بر درخواست انجمن و طبق آیین نامه انتخابات انجمن های علمی پروانه مذکور به مدت شش ماه تمدید می گردد. همان گونه که فوقاً اشاره گردید کمیته انتخابات باید شش ماه پیش از اتمام پروانه تشکیل می گردید که این اقدام با ماهها تأخیر انجام گرفت و انجمن در مهر مـاه سـال 1396 اسـامی اعضاء کمیته انتخابات را به دبیرخانه کمیسیون اعلام می نماید.

 9- بر این اساس در راستای تعامل با انجمن مزبور در برگزاری انتخابات مربوطه ناظر کمیسیون جهت شرکت در جلسات کمیته به انجمن معرفی می گردد.

 10- وفق گزارش ناظر دبیرخانه انجمن های علمی در کمیته انتخابات همواره تاکید بر برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک بوده و تصمیمی جهت برگزاری آن به شکل حضوری مطرح نبوده است.

 11- لکن در نهایت در آگهی مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده نوبت اول تاریخ 20؍9؍1396 برای برگزاری انتخابات به صورت حضوری تعیین می شود و سپس مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده نوبت دوم تاریخ 21؍10؍1396 را برای انتخابات تعیین می نماید معهذا قبل از برگزاری، شکایات و اعتراضات متعددی به کمیسیون انجمن های علمی وزارت متبوع واصل می شود.

 12- برابر ماده 12 آیین نامه نحوه تشکیل و شرح وظایف کمیسیون ماده 4 اعلام شده است به منظور نظارت بر فعالیتهای انجمن ها و نیز رسیدگی به تخلفات احتمالی آنها هیأت رسیدگی به تخلفات تشکیل می شود. بنابراین با تـوجه بـه اعترضات واصله بـه کمیسیون، کمیته تخلفات در تاریخ 17؍10؍1396 تشکیل و به اعترضات رسیدگی می نماید و پیرو آن در تاریخ 19؍10؍1396 جلسه کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی با حضور اعضای کمیسیون و اعضای کمیته تخلفات تشکیل که پس از بررسی شکایات و گزارش کمیته، جهت جلوگیری از تضییع احتمالی حقوق اعضای شرکت کننده و ایجاد شرط برابری و عادلانه در برگزاری انتخابات طی نامه شماره 209؍503-19؍10؍1396 رأی کمیته تخلفات و کمیسیون را به انجمن اعلام و در نامه مورد اشاره اعلام می گردد: « ضمن ادای احترام به اعضای انجمن و حق انتخاب فرد فرد اعضاء، انتظار دارد در جهت رعایت حقوق شهروندی و پرهیز از هرگونه شبهه در برگزاری انتخابات و همچنین ایجاد شرایطی برابر برای داوطلبین، انتخابات انجمن در روز 21؍10؍1396 برگزار نگردد. در این جهت و در اجرای ماده 13 اساسنامه انجمن، نماینده کمیسیون در تاریخ مذکور در مجمع حاضر نخواهد بود و به لحاظ عدم حضور نماینده کمیسیون انتخابات فاقد رسمیت لازم بوده و قانوناً اثری بر آن مترتب نخواهد گردید.» اشاره می نماید وفق تبصره ماده 13 اساسنامه انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران در صورت عدم حضور نماینده کمیسیون انجمن علمی هیچ یک از جلسات مجامع عمومی انجمن رسمیت نخواهد داشت.

 13- لیکن علیرغم مکاتبات مذکور انجمن علمی دندانپزشکان عمومی ایران در تاریخ 23؍1؍1397 مبادرت به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده نموده که در این رابطه اعتراضات بسیاری به این وزارتخانه واصل گردیده و بدیهی است تصمیمات مجمع مذکور مورد تأیید این وزارتخانه نمی باشد. با توجه به مراتب مذکور رد شکایت مطروحه از آن مقام مورد تقاضا می باشد."

 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 3؍2؍1398 با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیأت عمومی

مطابق بند 1 ماده 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از آیین نامه ها و سایر نظامات و مقررات دولتی و شهرداریها و موسسات عمومی غیر دولتی در مواردی که مقررات مذکور به علت مغایرت با شرع یا قانون و یا عدم صلاحیت مرجع مربوط یا تجاوز و یا سوء استفاده از اختیارات یا تخلف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایفی که موجب تضییع حقوق اشخاص می شود، از جمله صلاحیتها و وظایف هیأت عمومی دیوان عدالت اداری است. نظر به اینکه نامه مورد شکایت مبنی بر تعویق و عدم برگزاری انتخابات انجمن دندانپزشکان عمومی متضمن وضع قاعده آمره الزام آور کلی و عام الشمول نبوده و ناظر به یک انجمن خاص است، بنابرایـن از مصادیق بنـد 1 ماده 12 قانون یاد شده تشخیص نمی شود و در نتیجه قابل رسیدگی و اتخاذ تصمیم در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیست و پرونده جهت رسیدگی موردی به شعبه دیوان عدالت اداری ارجاع می شود./ 

 

 محمدکاظم بهرامی

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری