وَ قَالَ امیر المومنین علی ( عليه السلام ) : مَنْ أَصْلَحَ مَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَيْنَهُ وَ بَيْنَ النَّاسِ وَ مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ وَ مَنْ كَانَ لَهُ مِنْ نَفْسِهِ وَاعِظٌ كَانَ عَلَيْهِ مِنَ اللَّهِ حَافِظٌ .و آن حضرت فرمود: هر كس آنچه را ميان او و خداست اصلاح نمايد، خداوند آنچه را بين او و مردم است اصلاح كند. و هر كس كار آخرتش را به اصلاح آورد، خداوند كار دنيايش را اصلاح كند. و آن را كه از خود بر خود واعظ است از خدا بر او نگهبان است.
   نظام دادرسی اداری در ژاپن

   نظام دادرسی اداری در ژاپن

1- محمد جواد شریعت باقری 2- حجت الاسلام و المسلمین جواد جباری 3- غلامرضا مولابیگی 4- احمد درزی رامندی 5- علی اکبر منتظری 6- رمضان رنجبر 7- محمد حسین یعقوبی 8 - حجت الاسلام و المسلمین حسن درویشیان 
 

گزارش حاضر مربوط است به سفر آموزشی– پژوهشی هیأت اعزامی قوه قضائیه در سال جاری به ژاپن که به منظور بررسی نحوه "دادرسی اداری در کشور ژاپن" صورت گرفت. اصل سفر نیز حاصل توافقهایی بود که از 8 سال پیش بین قوه قضائیه و دفتر جایکا (آژانس همکاریهای بین الملی ژاپن)* در قالب کلی آشنایی با نظام قضایی ژاپن دنبال می شد و هر ساله گروهی از قضات برای آشنایی با بخشی از کار و فعالیت قوة قضائیه به ژاپن عزیمت نموده اند.

موضوعات دوره های برگزار شده در سالهای گذشته از سوی دفتر امور بین الملل قوه قضائیه پیشنهاد گردیده و پس از موافقت ریاست محترم قوه قضائیه به طرف ژاپنی اعلام و پس از موافقت طرف ژاپنی برگزار شده است. (دوره های آشنایی با کاربردIT در قوه قضائیه، شوراهای حل اختلاف، آشنایی با کلیات نظام قضایی ژاپن و ... )

    شرکت کنندگان در هر دوره نیز گواهی شرکت در دوره آموزشی به امضای «رئیس نمایندگی همکاریهای بین المللی ژاپن» دریافت کرده اند.** خاطر نشان می شود که سالانه حدود 8000 نفر از کشورهای مختلف برای گذراندن دوره های مختلف آموزشی به ژاپن سفر می کنند.

     دوره آموزشی اخیر را جایکا طی قراردادی به مرکز تبادلات حقوقی آسیایی (CALE) دانشگاه ناگویا سپرده بود. مرکز مزبور مطابق بروشور منتشر شده از سال 1990 و در مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه ناگویا به فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی در حوزه حقوق و سیاست در کشورهای آسیایی مشغول است. این مرکز که در دانشگاه ناگویا مستقر است با همکاری دانشکده حقوق دانشکاه ناگویا مبادرت به انجام پروژه های تحقیقاتی می کنند. این پروژه ها عمدتاً شامل انجام تحقیقات با دانشگاه ها یا نهادهای قضایی در کشورهای آسیایی است.

    شهر ناگویا سومین یا چهارمین شهر مهم ژاپن است و دانشگاه ناگویا نیز از دانشگاه های مهم ژاپن محسوب می شود که طی 10 سال اخیر 4 نفر از اساتید آن در رشته های فیزیک و شیمی برندة جایزة نوبل شده اند.

    دورة آموزشی پژوهشی آشنایی با نظام دادرسی اداری ژاپن جمعاً شامل 11 برنامه اصلی تخصصی (نظری و عملی) با عناوین زیر بود:

 

ساختار نظام دولتی ژاپن

کلیات قوانین اداری ژاپن

قانون بررسی و رسیدگی به شکایات اداری

بازدید از شهرداری شهر "تاجی می" به منظور آشنایی با نحوة طرح شکایت در آن نهاد

بررسی قانون شکایات اداری

بازدید از استانداری "میه" و آشنایی با نحوة رسیدگی به شکایات اداری در آن مرجع

بررسی قانون دعاوی اداری

بازدید از دادگاه اداری شهر ناگویا و گفتگو با قاضی دعاوی اداری

بازدید از بخش امور دعاوی وزارت دادگستری

 بازدید از سازمان ثبت اختراعات و علائم تجاری

بررسی دعاوی پرونده های اداری

     بدین ترتیب دورة اخیر فرصت مناسبی بود تا هیأت اعزامی قوة قضائیة ضمن بهره گیری از تجربیات کشور ژاپن در حوزه های تخصصی فوق، با اساتید و صاحب نظران ژاپنی به بحث و گفتگو بپردازند. اضافه می شود که عناوین و مباحث 1 تا 8 در شهر ناگویا و مباحث 9 تا 11 در توکیو برگزار شد.

     علیرغم تراکم و فشردگی دوره و اینکه آشنایی با همة زوایای حقوق عمومی و اداری یک کشور به فرصت و مجال بیشتری نیازمند است، عزم و جّدیت تک تک همکاران شرکت کننده در دوره و استمرار صبح و بعدازظهر برنامه ها توانست هیأت اعزامی را با مسائل مختلف دادرسی اداری در ژاپن آشنا نماید. به ویژه، دقت و علاقة اعضای هیأت برای درک و تجزیه و تحلیل و نقد و بررسی نظام دادرسی اداری ژاپن، توجه و تحسین اساتید و برگزار کنندگان دوره را بر انگیخته بود.

     نگارش هر یک از مباحث این گزارش به یکی از اعضای هیأت واگذار شده بود. اما برخی همکاران زحمتی بیش از آنچه مقرر بود تحمل کردند تا خلأها پر شود و گزارش به سامان برسد. جا دارد در همین جا از زحمات جناب حجت الاسلام و المسلمین جباری که زحمت تهیه 5 گزارش را قبول فرمودند به طور ویژه قدردانی و تشکر شود. همچنین لازم است از جناب آقای یعقوبی که مجموعه گزارش را به دقت مطالعه و تصحیح و و یرایش نمودند سپاس مخصوص داشته باشیم.

    اعضای هئیت را 5 نفر از قضات دیوان عدالت اداری (جناب حجت الاسلام و المسلمین جباری رئیس محترم شعبه 28، جناب آقای رامندی مدیر کل محترم اجرای احکام، جناب آقای مولابیگی مستشار محترم شعبه اول، جناب آقای سبزواری نژاد رئیس محترم شعبه 13 و اینجانب) و دو نفر از همکاران محترم سازمان بازرسی کل کشور(جناب آقای یعقوبی مدیر کل محترم حقوقی و امور مجلس و  جناب حجت الاسلام و المسلمین درویشیان مدیر کل محترم بازرسی استان خراسان رضوی)، یک نفر از دادگستری استان تهران (جناب آقای علی اکبر منتظری، مستشار محترم دادگاه تجدید نظر) همچنین مدیر کل محترم دفتر اجرای اصل 142 قانون اساسی (جناب آقای رمضان رنجبر) و کارشناس محترم دفتر امور بین الملل قوه قضائیه (جناب آقای مرتضی حیدری) تشکیل می دادند. ترجمة مباحث دوره - از ژاپنی به فارسی و بالعکس-  را (جناب آقای حسنعلی نریمانیان) از ایرانیان مقیم ژاپن به عهده داشتند.

 

 

  محمد جواد شریعت باقری

معاون دیوان عدالت اداری

      03/10/1390      

 

 

* جایکا (Japan International Cooperation Agency ) مؤسسة دولتی در ژاپن است که نقش بسیار مهمی را در عرصة همکاری های بین المللی بین ژاپن و سایر کشورها ایفا می کند. جایکا در بیش از 150 کشور پروژه هایی اجرا می کند و بودجة آن بالغ بر 5/8 میلیارد دلار است.

 

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف

دربـاره مـا

در اصل يكصد و هفتاد و سوم قانون اساسي آمده است: «به ‌منظور رسيدگي به شكايات، تظلمات و اعتراضات مردم نسبت به مأمورين يا واحدها يا آئين‌نامه‌هاي دولتي و احقاق حقوق آنها، ديواني به نام ديوان عدالت اداري زير نظر رئيس قوه قضائيه تأسيس مي­گردد.