بهترین و مطمئن ترین راه تقدیم دادخواست به دیوان عدالت اداری «دفاتر خدمات الکترونیک قضایی» در سراسر کشور است
ممنوعیت اخذ خسارت حمل بار اضافه وسایل نقلیه باری توسط شهرداری

هیات عمومی دیوان عدالت اداری اخذ خسارت حمل بار اضافه وسایل نقلیه باری توسط شهرداری از تاریخ تصویب باطل کرد

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، به دنبال شکایت از شورای اسلامی شهر تهران و درخواست ابطال مصوبه شماره شناسه 2752 و رده بندی 5/99/280/9 موضوع دویست و هشتادمین جلسه رسمی دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران مصوب 1399/12/24بر لزوم اخذ خسارت از وسایل نقلیه باری دارای بار اضافه توسط سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، هیات عمومی دیوان عدالت اداری وارد بحث و بررسی شد.

براساس مصوبه مذکور و در اجرای ماده 9 قانون "توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت" مصوب سال 1386، و ماده 31 "قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی" مصوب سال 1389 و ماده 86 "آیین نامه راهنمایی و رانندگی" مصوب سال 1384 در خصوص ممنوعیت حمل بار اضافه و لزوم اخذ خسارت از وسایل نقلیه باری دارای بار اضافه، سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران موظف است نسبت به اخذ خسارت ناشی از حمل بار اضافه توسط وسایل نقلیه باری بر شبکه معابر و ابنیه فنی شهر تهران از ابتدای سال 1400 مطابق این مصوبه اقدام نماید.

در نهایت هیات عمومی پس از بحث و بررسی و با نظر به اینکه در ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 با اصلاحات بعدی، صلاحیت شوراها مشخص و احصا شده است و تعیین خسارت و ترتیبات آن در قانون مورد اشاره نیامده است. همچنین در ماده 31 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی چنین وظیفه ای برای شوراها مقرر نشده است. بنابراین مصوبه 280 جلسه رسمی شورای اسلامی شهر تهران مصوب 1399/12/24تحت عنوان تعیین و اخذ خسارت حمل بار اضافه وسایل نقلیه باری خارج از حدود اختیارات تشخیص و از تاریخ تصویب باطل شد.

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف